MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Після деокупації Київщини правоохоронці виявили 1590 тіл

13.03.2024   
Марина Гарєєва
Як раніше наголошував Генпрокурор України, “Після звільнення ми виявили масові поховання з понівеченими тілами чоловіків, жінок, дітей. Тортури, вбивства, сексуальне насильство. Це і є справжнє обличчя ‘руського миру’ та режиму РФ, який засновано на повній зневазі до принципів прав людини та гуманітарного права”. 

Житомирська траса, 2 квітня 2022 року. Фото: Михайло Палінчак

Житомирська траса, 2 квітня 2022 року. Фото: Михайло Палінчак

Справжнє обличчя ‘руського миру’ 

Після деокупації Київщини правоохоронці виявили понад півтори тисячі тіл.

Такі дані повідомило Головне управління Національної поліції на інформаційний запит журналістів Укрінформу.

“З 24.02.2022 року по теперішній час на Київщині виявлено 1590 тіл загиблих громадян, з них 208 — військовослужбовці та поліцейські, 180 тіл невстановлених осіб, 1202 — з числа цивільних громадян. 307 осіб лишаються зниклими безвісти”, — розповіли правоохоронці.

Читайте також: Судитимуть 6 російських військових, які розстріляли родину на Житомирській трасі

Правоохоронці також розказали, що у січні 2023-го криміналісти Київщини отримали мобільні ДНК-лабораторії від благодійника Говарда Баффета. Ідеться про два новітні апарати ANDE 6С, які дозволяють одразу провести дослідження та детально оглянути біологічні зразки просто на місці. З такою лабораторією для виділення ДНК-профілю знадобиться усього 94 хвилини.

Як зауважили в Нацполіції, завдяки новітнім ДНК-лабораторіям українським поліціянтам вдалося встановити особи понад 300 загиблих, тіла яких були виявлені на територіях України, що перебували під російською окупацією і були звільнені українськими оборонцями.

Нескорена Київщина

Раніше поліція Київщини сповіщала, що станом на 5 жовтня 2023 року після деокупації території Київської області були виявлені 1377 тіл.

Ще у лютому минулого року Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначав, що на той час було відомо про понад 9 000 воєнних злочинів, які російські військові скоїли у Бучанському районі Київської області. Про деякі воєнні злочини, вчинені представниками РФ у Бучанському районі, можна прочитати у статті ХПГ. 

Як сповіщали українські правоохоронці під час зустрічі у Гаазі, наразі в українській міжвідомчій базі даних “Воєнний злочин” є відомості щодо 550 тисяч імовірних воєнних злочинців. У лютому цього року в МВС повідомляли, що від початку повномасштабного вторгнення РФ слідчі Національної поліції задокументували понад 113 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими силами в Україні. Про вибіркову жорстокість представників РФ та вбивства, які вони могли вчиняти у низці областей України, йдеться в аналітичному матеріалі Харківської правозахисної групи. Як зазначав директор ХПГ Євген Захаров, 99% людей, яких затримували представники РФ, зазнали катувань. “І старих людей катували, і дітей, і неповнолітніх, майже всіх”, — казав Євген Захаров.

Харківська правозахисна група писала, що під час окупації Київщини російські військові отримували наказ розстрілювати усі цивільні автівки та/чи мирних людей, які опиняться на вулиці, а під час окупації Бучі російський навідник наказав ідентифікувати усіх одягнених у чорне людей як ворогів. Російські окупанти залякували мешканців Київщини, вбивали їхніх тварин, підпалювали незаконно затриманих людей, вивозили їх до лісів і лісосмуг і погрожували розстріляти. Наприкінці 2022 року журналісти The New York Times оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що російські військові навмисно і цілеспрямовано вбивали людей у Бучі: це була частина системної операції “зачистки”, яка дозволяла втримати й прокласти стратегічно важливий шлях до Києва. Людей, які опинилися на спорожнілих вулицях Бучі, фактично розстрілювали, наголошували журналісти. Своєю чергою розслідувачі видання The Kyiv Independent докладно розповідали про трьох дітей, яких російські військові вбили на Харківщині, Київщині та Херсонщині.

Через повномасштабну агресію РФ в Україні вже постраждали понад 1789 дітей. За даними ювенальних прокурорів, станом на ранок 13 березня 2024 року, в Україні загинули 535 дітей, а понад 1254 дитини отримали поранення різного ступеня тяжкості.  

Крім цього, після російської окупації зникло чимало людей. “Досі невідомо, куди поділися деякі люди з мого будинку, — розповідала журналістам ХПГ мешканка Бородянки. — Вони вийшли з квартир, коли було бомбардування, але в результаті зникли безвісти. Як вони могли зникнути? Одних розстрілювали, інших, можливо, взяли у полон. Це моє припущення. Їх ніде немає. І молоді, і літні, і діти”. Жінка також підтверджувала, що представники РФ страчували людей без суду і слідства. “Були такі випадки, що людина виходила, просто ішла вулицею, а їй стріляли в потилицю”, — казала вціліла. 


Нагадаємо, що Харківська правозахисна група запустила гарячу лінію щодо зниклих безвісти або затриманих цивільних та військовополонених.

Телефонуйте за безплатним номером 0 800 20 24 02, якщо

  • близька або знайома вам цивільна людина зникла або потрапила в полон на тимчасово окупованій території;
  • ваші рідні або знайомі — військовополонені, проте ви не знаєте, де їх утримують, не маєте про них звісток тощо

Юристи Харківської правозахисної групи допоможуть вам у розшуках близьких, в якому куточку України ви б не мешкали.

Хоча ми не можемо надати стовідсоткових гарантій, що встановимо місцеперебування ваших близьких чи знайомих, за роки роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, каже директор Харківської правозахисної групи. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися