MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Я досі не можу витримати звуку клейкої стрічки’

29.11.2023   
Марина Гарєєва
Про чергові звірства російських окупантів — коли ті вирізають свастику на чолі полоненого, вбивають і ґвалтують мирних мешканців, цькують бранців собаками та годують кашею з піском — повідомляють лікарі, свідчать перехоплені розмови та дані моніторів ООН. Детальніше про катування та нелюдське поводження як організовану частину державної політики РФ — у статті ХПГ.

Фото: Суспільне Донбас

Ілюстративне зображення. Фото: Суспільне Донбас.

Вирізали свастику на чолі

Нещодавно стало відомо про чергове звірство представників РФ, учинене щодо українця. Росіяни вирізали свастику на чолі одному з українських оборонців, який потрапив у російський полон.

Про цей випадок розповів Олександр Туркевич, медик, який лікував чоловіка.

Світлину, яка свідчить про катування, лікар (oleksandr_turkevych) опублікував у своєму інстаграмі ще 14 жовтня. Проте фото масово почали поширювати у соцмережах після того, як його оприлюднив проєкт “Неопалимі”.

Світлина: ”Неопалимі”.

Світлина: ”Неопалимі”

Олександр Туркевич переповів дещо з того, що розповідав сам потерпілий, який зазнав катувань. Українець згадував, що той, хто вирізав йому свастику, говорив, що розчленував би бійця, якби той був з “Азова”. “Якби ти був азовцем — я б тебе на запчастини розібрав”, — казав представник терористичної країни. 

Своєю чергою Головне управління розвідки оприлюднило перехоплення розмови, в якій військовослужбовець російських збройних сил розповідав, як російські військові вбивають і ґвалтують мирних людей, що опинилися в російській окупації.

“... Жінку в місті спіймали — зґвалтували, вбили. Потім чоловіка прив’язали до дерева, побили його, пальці всі на*уй зламали. І молотком ще голову проломили йому”, — перелічував російський окупант скоєне. На запитання співрозмовниці, хто це робив, він відповів, що це були російські військові “з третього батальйону, з нашого, мінометники”.  

Про попередні перехоплення ГУР, у яких представники РФ зізнавалися у злочинах, скоєних проти українців, можна почитати за посиланням

Цькували людей собаками та били під час “прийомки” 

Як наголошували в Моніторинговій місії ООН з прав людини, усі держави зобов’язані гуманно поводитися з військовополоненими на всіх етапах їхнього утримання: від моменту взяття в полон до звільнення та репатріації, а заборона катувань і жорстокого поводження є абсолютною, особливо за умов збройного конфлікту.

При цьому, як зазначала голова Моніторингової місії з прав людини в Україні Матильда Боґнер, отримані моніторами дані свідчать про те, що в російському полоні українських військових катують. Про катування в російському полоні розповідали свідки, самі військовополонені та їхні рідні під час конфіденційних інтерв’ю. 

15 листопада цього року Місія ООН оприлюднила нові дані щодо військовополонених, які побували в російському полоні. 

Монітори опитали 159 військовополонених: 139 чоловіків і 20 жінок, яких взяли у полон або військовослужбовці російських збройних сил, або представники інших озброєних угрупувань з самої Росії чи з тимчасово окупованих територій України, що перебувають під контролем російських збройних сил.

Після взяття в російський полон українські оборонці зазвичай опинялися в ситуації, коли їх одразу били чи грабували. До місць інтернування взятих у полон оборонців зазвичай везли у переповнених вантажівках чи автобусах. Іноді військовополонені не мали доступу до води чи туалету понад добу.

Як зазначала голова Місії, руки військовополонених були зв’язані, а очі були заклеєні клейкою стрічкою настільки щільно, що лишали рани на зап’ястках і обличчях.

Коли українські військовополонені прибували до місць утримання, вони зазнавали так званої “прийомки”. Зазвичай під час “прийомки” українців довго били. Крім цього, представники РФ погрожували військовополоненим, цькували людей собаками, роздягали та змушували перебувати в незручних позах упродовж тривалого часу.

Свідки також розповіли моніторам ООН, що у середині квітня 2022-го під час “прийомки” помер один військовополонений. Це відбулося в колонії біля Оленівки. Як зазначала пані Боґнер, Місії ООН відомо про щонайменше вісім подібних смертей, які відбулися у квітні 2022 року в тій самій колонії. Наразі монітори перевіряють отриману інформацію.

Катували задля розваг 

Як відзначали в ООН, представники РФ катували українських полонених не лише для того, аби змусити військових надати необхідну інформацію чи змусити людей свідчити, а використовували залякування та приниження як повсякденну практику.

Військовополонені свідчили, що у полоні їх били ногами, кийками, дерев’яними молотками та катували електричним струмом. Для цього представники РФ використовували шокери і сумнозвісний “тапік”. “Найбільше ми боялися військового телефона. Відчуття було жахливим. Усе твоє тіло завмирало, а потім ти падав на бік” — так один з колишніх військовополонених описував катування “тапіком”.

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури [воєнні злочини катування катування струмом тапік] An instrument of torture by electric shock: field telephone TA-57 (Facebook page of Kharkiv Region Procuracy)

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури

Один із постраждалих розповідав моніторам, як його катували в колонії поблизу Оленівки. Воєнні злочинці приєднували дроти до геніталій і носа чоловіка та били полоненого струмом. За словами вцілілого, таким чином кати “розважалися”, адже їх навіть не цікавили відповіді на поставлені ними ж запитання.

Українські полонені також зазнавали поранень від ножів і травматичної зброї, їм калічили кістки та суглоби. Представники РФ погрожували зброєю, імітували страти, підвішували полонених за руки чи ноги, душили, обпікали цигарками чи запальничками, катували холодом. Також представники РФ вдавалися до різних форм сексуального насильства. Чоловікам прив’язували мотузку до геніталій, а потім тягли за неї. Також людей роздягали й погрожували зґвалтуванням.

Як розповідала Матильда Боґнер, монітори поговорили з 20-ма військовополоненими жінками після того, як їх звільнили з колонії поблизу Оленівки та з інших місць утримання, розташованих у тимчасово окупованому Донецьку та в Російській Федерації. Хоча у колонії поблизу Оленівки опитані військовополонені-жінки не зазнавали фізичного насильства, вони описували психологічні муки. Бранки РФ зазнавали психологічного насильства, коли чули крики військовополонених чоловіків, яких катували у сусідніх камерах.

“Я досі не можу витримати звуку клейкої стрічки. Охоронці використовували її, аби знерухомити своїх жертв і почати їх катувати”, — говорила одна з вцілілих.

При цьому військовополонені-жінки, яких утримували в полоні в інших місцях, свідчили, що під час “допитів” їх били, катували електричним струмом і погрожували сексуальним насильством. Представники РФ також примушували жінок оголеними перебігати з однієї кімнати в іншу в присутності охоронців-чоловіків.

Як зазначав юрист Харківської правозахисної групи Владислав Должко, так звані “допити” представників РФ не мають нічого спільного з допитами в кримінально-процесуальному розумінні цього слова, адже фактично є методичним катуванням постраждалого або постраждалої.

В ООН оприлюднили чимало свідчень стосовно того, як з полоненими українцями поводилися в Росії чи на окупованих РФ територіях України. Як згадувалося в одному з задокументованих випадків, кілька російських військових змусили двох поранених українських оборонців із переламаними ногами проповзти близько 500 метрів до найближчої російської позиції. Російські військові зняли це на відео та виклали в мережу.

Видавали пачку черствого печива найхудішим 

В ООН також зазначили, що через неналежне харчування, антисанітарію та хвороби деякі українські оборонці втратили до чверті своєї ваги. Багато людей часто непритомніли під час перебування у російському полоні.

Понад 80 відсотків колишніх військовополонених свідчили про недостатню кількість або неналежну якість їжі. Представники РФ давали людям зіпсовану їжу, недопечений хліб, а також кашу й макарони, в яких був пісок і камінці. 

Один із військовополонених розповідав, як охоронець “знущався з найхудіших хлопців”. Представник РФ давав їм пачку твердого печива і казав: “З цим ти маєш набрати два кілограми до кінця тижня”. Таким чином представники РФ використовували їжу для того, аби вчергове принизити полонених. Ексбранці також говорили, що їх принижували у той час, коли вони їли. Подекуди військовополонені мали від 45 секунд до двох хвилин, аби поїсти. При цьому їжа могла бути вкрай гарячою, тож люди обпікали рот і горло. Інші військовополонені були змушені їсти з брудних тарілок чи з тарілок, на яких залишалися мийні засоби. Усе це шкодило здоров’ю людей. 

В одному з місць ув’язнення на Луганщині представники РФ видавали 250 грамів консерви та пачку військового черствого печива одній людині на добу. Так українців “годували” упродовж трьох місяців. В ООН відзначили, що деякі полонені українці вважали, що голод був найтяжчим стражданням під час російського полону. “Я увесь час був голодний, — говорив один із вцілілих. — Усі мої думки, навіть коли я думав про родину, зводилися до їжі”.

Читайте також: Масовий голод на озброєнні РФ

Військовополонені, яких утримували поблизу Оленівки, казали, що їм не давали достатньо питної води. Вода, яку видавали представники РФ, смерділа, в ній плавали комахи. Військовополонені, яких утримували на Луганщині, розповідали, що на день їм видавали усього пів літра води, навіть у спекотні літні місяці ця норма була незмінна. 

Про те, що людей фактично не годували, свідчили і мешканці Гостомеля, які опинилися в полоні під час окупації Київщини. Тоді російські військові видавали приблизно одну ложку каші та 150 мілілітрів води одній людині на добу. Крім цього, незаконно затримані люди не отримували медичної допомоги та ліків, не мали належних умов для сну й не могли справити фізіологічні потреби. Бранці російських солдатів були “змушені спати на холодному вологому бетоні” у приміщенні без світла та вентиляції.

Українські військовослужбовці, яких звільнили з російського полону у грудні 2022-го, також розповідали журналістам The Washington Post, що в полоні їх катували і морили голодом: люди були настільки ослаблені, що не могли перетравити звичайну кількість їжі. Навіть коли захисники й захисниці опинилися під опікою українських лікарів, ті видавали не більше 300 мілілітрів курячого супу (приблизно 20 столових ложок) одній людині, більше її організм просто не сприймав. 

Здійснювали державну політику РФ

Харківська правозахисна група писала про отримані ООН дані щодо катувань, які вчиняли представники РФ щодо українців. Зібрані Комісією свідчення вчергове підтверджували глибоку зневагу представників РФ до життя та гідності постраждалих. У вересні 2023-го Спецдоповідачка ООН з питань катувань Еліс Джилл Едвардс наголошувала, що катування і нелюдське поводження представників РФ з цивільними українцями і з військовополоненими не можна оцінювати як випадкові. Радше йдеться про “організовану частину державної політики РФ, яка має на меті залякування, покарання або отримання інформації та зізнань”, підкреслювала Спецдоповідачка ООН з питань катувань.

Катівня в Шевченковому © Донбас.Реалії

Катівня в Шевченковому © Донбас.Реалії

27 вересня цього року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності. Про дворівневу систему тортур і катування українців, які потрапили під російську окупацію на Харківщині, можна почитати в аналітичному матеріалі Харківської правозахисної групи.

Як наголошував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, після повномасштабного вторгнення РФ катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Спілкуючись зі звільненими з-під російської варти, співробітники Харківської правозахисної групи зауважили, що майже всі вони зазнали катувань. Як зазначав Генеральний прокурор України Андрій Костін, близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства або інші форми жорстокого поводження.

25 вересня 2023-го Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні представила усну доповідь, у якій зазначила, що російські війська систематично й повсюдно вдавалися до катувань на територіях України, які перебували під їхнім контролем. Автори доповіді наголошували, що подекуди катування вчинялися з такою жорстокістю, що призводили до смерті постраждалих.

Тим часом про неналежні умови утримання свідчать і політв’язні, яких представники РФ незаконно вивозять з тимчасово окупованого Криму за нелегітимним рішенням керованих Кремлем “судів”. Харківська правозахисна група писала про Ірину Данилович, громадянську журналістку та медсестру, яку утримують у виправній жіночій колонії №7, розташованій у місті Зеленокумськ Ставропольського краю РФ. За наявною інформацією, у колонії панує жахлива антисанітарія: у їдальні немає навіть мила, а у колонії є лише п’ять водопровідних кранів на 200–400 людей. При цьому в приміщеннях колонії настільки холодно, що ув’язнені змушені ходити в зимових куртках.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися