MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Спилювали зуби та катували струмом

19.04.2024   
Марина Гарєєва
Українські правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт щодо ефесбівця, який міг катувати людей в окупованому Вовчанську.

Ілюстративне зображення / Shutterstock

Ілюстративне зображення / Shutterstock

Працівнику ФСБ інкримінують порушення законів та звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб (частина друга статті 28, частина перша статті 438 Кримінального кодексу України).

Як повідомили в Офісі Генпрокурора, обвинувачений є співробітником 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби російської ФСБ, який мешкав у Московській області.

Слідчі встановили, що на початку російського повномасштабного вторгнення обвинуваченого відправили до окупованого Вовчанська. “Там за вказівкою керівництва він мав придушувати рух опору та проводити ‘профілактику’ з проукраїнськи налаштованими громадянами”, — ідеться в повідомленні Офісу Генпрокурора.

Як встановили правоохоронці, у квітні 2022-го обвинувачений ефесбівець спільно ще з десятьма російськими військовими зупинили автомобіль жителя Вовчанська. Росіяни підозрювали затриманого чоловіка у тому, що він співпрацював з ЗСУ та СБУ і передавав місця дислокації російських сил.

Представники РФ наказали затриманому на власному авто рухатися обумовленим маршрутом. При цьому чоловіка супроводжували двоє російських військових.

Таким чином мирний чоловік і російські військові приїхали до місцевої прокуратури, де росіяни облаштували катівню. Окупанти силоміць затягнули чоловіка до підвалу, де, крім нього, вже було понад 10 незаконно затриманих людей.

Під кураторством підозрюваного ефесбівця представники РФ проводили “допити” та катували чоловіка: “привʼязали до мочок вух дроти та били струмом, а також пиляли напилком зуби”.

“Затриманого били, не давали питну воду, а серед їжі періодично була каша, яку окупанти приносили у технічному відрі, — розповідають в Офісі Генпрокурора. — При цьому обвинувачений не тільки віддавав накази на жорстоке поводження, а й особисто брав участь у катуваннях”.

Читайте також: ‘Кожен приїзд білого автобуса ефесбівців означав, що людей катуватимуть’

Як зазначали правоохоронці, потерпілого незаконно утримували в катівні 86 діб. На щастя, йому вдалося втекти від російських катів: чоловік переплив річку та дістався підконтрольної Україні території.

Наразі триває ідентифікація усіх причетних до цього злочину. Досудове розслідування здійснювала Служба безпеки України.

Загальний контекст

Раніше ми писали про тортури, які вчиняли на Вовчанському агрегатному заводі, де утримували й катували струмом не лише оборонців, а навіть батюшку. Під час окупації Вовчанська підприємство, котре колись давало роботу трьом тисячам співробітників, перетворилося на російську катівню за чеченськими лекалами.

Як зазначав адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев, “якщо йдеться про катування в масштабі окупованих регіонів, якщо ми кажемо про відповідальність військових і політичних керівників держави <…> — це вже предмет для судових інстанцій міжнародного рівня”. У вересні минулого року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності.

Наразі українські правоохоронці вже ідентифікували 5600 українців, які постраждали від тортур і нелюдського поводження з боку представників РФ. Реальна кількість постраждалих може бути значно більшою, адже неможливо оперативно перевірити та встановити кількість постраждалих на тимчасово окупованих територіях України, які перебувають під контролем російських Збройних сил.

Наприкінці минулого року Генеральний прокурор України повідомляв, що на той час українські правоохоронці виявили 104 російські катівні у восьми областях України, частини яких перебували під російською окупацією. Майже чверть цих катівень представники РФ облаштували на Харківщині. Андрій Костін також наголошував, що, за даними його Офісу, майже 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства або інші форми жорстокого поводження. При цьому Генпрокурор наголошував, що РФ вибудувала розвинену систему тортур та жорстоко поводиться як з військовополоненими, так і з цивільними.

Читайте також: Країна-катівня: звільнені українські військові розповіли про перебування в російському полоні

Раніше в ООН також підтверджували, що військові російських Збройних сил систематично й повсюдно вдавалися до катувань на територіях України, котрі тривалий час перебували під російською окупацією. При цьому самі катування були вчинені настільки жорстоко, що після них люди помирали. 99% затриманих і викрадених росіянами людей пройшли через катування, казав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. “І старих людей катували, і дітей, і неповнолітніх, майже всіх”, — наголошував правозахисник. 

Як зазначали в Незалежній міжнародній слідчій комісії ООН, “Комісія зібрала подальші докази того, що застосування катувань російськими Збройними силами на підконтрольних їм територіях було широко розповсюдженим і систематичним. Жертвами таких катувань насамперед ставали особи, звинувачувані в тому, що вони є інформаторами українських Збройних сил”. В ООН також відмічали, що представники РФ застосовували схожі методи катувань під час так званих “допитів”. Спецдоповідачка ООН з питань катувань Еліс Джилл Едвардс наголошувала, що катування і нелюдське поводження представників РФ з цивільними українцями і військовополоненими становлять “організовану частину державної політики РФ, яка має на меті залякування, покарання або отримання інформації та зізнань”. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися